A testünket borító kültakaró egészségével a bőrgyógyászat tudományága foglalkozik. A bőrgyógyász szakorvos feladata a bőr betegségei és esztétikai megjelenése mellett a nyálkahártyák, haj, szőrzet és körmök rendellenességeinek diagnosztizálása és kezelése is. Az esztétikai kezelésekre szakosodott bőrgyógyászt kozmetológusnak nevezik. Bőrünk a szervezet első védelmi vonala a kórokozók és sérülések ellen, és kondíciója jó képet ad általános egészségi állapotunkról is. Bőrünk a belső szervekkel ellentétben szabad szemmel is látható, ezért elváltozásait mi magunk is figyelemmel tudjuk kísérni, és szükség esetén azonnal orvoshoz fordulni.
A bőr egyes elváltozásaiból bőrrák alakulhat ki, melynek fő típusai a melanómák és karcinómák. A betegség elkerülhető, ha a gyanús elváltozásokat még időben, rosszindulatúvá fajulásuk előtt felismerik és eltávolítják. Fontos ezért a rendszeres anyajegyszűrésen való részvétel, melynek során a bőrgyógyász egyenként, speciális eszközzel (dermatoszkóp) megvizsgálja a bőrpigmentációkat, kinövéseket. A bőr elváltozások jelentős része jóindulatú, de ezek sebészeti eltávolítása is szükséges lehet, ha esztétikailag vagy elhelyezkedésük miatt zavaróak. Gyakori fajtáik a fibrómák, atherómák és lipómák. A bőrgyógyászati szakrendelést az alábbi problémákkal is gyakran keresik fel:
Pattanásos bőr (akne): az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati probléma, melynek közvetlen kiváltó oka a bőr fokozott faggyútermelése. A pattanásos bőr és a nyomában fellépő hegesedés, pszichés megterhelést, önértékelési problémákat is okozhat a betegeknek.
Dermatitisz: a bőr krónikus gyulladása, mely vörös, viszkető csalánkiütés formájában jelentkezik. Az atópiás dermatitisz kialakulása örökletes hajlamra vezethető vissza (atópiás típus), míg más betegeknél a tüneteket allergén anyaggal való érintkezés váltja ki (kontakt dermatitisz).
Gombás fertőzések: kiváltói a bőr, haj vagy körmök szaruanyagában megtelepedő mikroszkopikus gombák. Viszkető érzést, kipirosodást vagy hámló foltokat okozhatnak a bőrön. A gombás körmök elsárgulnak, megvastagodnak, morzsalékossá válhatnak.
Vírusos szemölcsök (verruca): fertőző, kemény bőrkinövések, melyek a bőr felső rétegének vírusfertőzése nyomán jönnek létre. A közönséges szemölcs gyakran gömb alakú, felszíne karfiolszerű. A talpon nővő szemölcsök durva felületű kemény képződmények, melyek járás közben fájhatnak. A nemi szervek környékén előforduló szemölcsök elsősorban nemi érintkezéssel terjednek.
Vitiligo: a melanin festékanyag elvesztése miatt kialakuló világosabb foltok a bőrön.
Pikkelysömör (psoriasis): krónikus autoimmun betegség, melynek hatására felgyorsul a bőrsejtek növekedése, pikkelyesen megvastagodott, hámló, elszíneződött bőrt eredményezve.
Rosacea: az arcon jelentkező vörösség, melynek velejárója lehet látható hajszálértágulatok és váladékkal telt hólyagok jelenléte, valamint a szemhéjak duzzanata. Kiváltója az erek beidegzésének rendellenessége az arcon.
Haj és fejbőr problémák: a hajhullás az esetek nagyrészében örökletes hajlamra vezethető vissza, de okozhatja például kisgyermekeknél gyakori fejtetű. A haj korpásodása vagy zsírosodása mögött hormonális problémák vagy fertőzés egyaránt állhat.
Nemi betegségek: a nemi szerveken jelentkező, többnyire szexuális úton terjedő fertőzések diagnosztizálását és kezelését is bőrgyógyászok végzik.
Legtöbb esetben a bőrgyógyászati vizsgálat a részletes kórtörténet felvételével kezdődik, mely a panaszoktól függően a család kórtörténetére is kiterjedhet. A bőr és nyálkahártyák nagy része szemmel jól vizsgálható, ezért a bőrgyógyászati vizsgálat fontos része a fizikális vizsgálat. Ennek során a bőrgyógyász értékeli az egész testfelszínen a bőr általános megjelenését, színét és állagát. Bizonyos bőrbetegségek diagnosztikájához szövettani mintavételre is szükség van. A bőrgyógyász beutalhat további vizsgálatokra is (pl. labor, belgyógyászat), ha más szervek érintettsége is felmerül. A bőrgyógyász konzultál a pácienssel a kezelés beállításáról. Ambuláns kezelésként a bőrgyógyászati rendelés során történhet anyajegy eltávolítás sebészi úton, helyi érzéstelenítésben. A jóindulatú növedékek és vírusos szemölcsök levétele elektrokauterrel vagy folyékony nitrogénnel történhet.