Az urológus feladata a vizeletkiválasztó szervekkel kapcsolatos panaszok kivizsgálása és kezelése férfiaknál és nőknél egyaránt. Az érintett szervek, vagyis a vesék, húgyhólyag, húgyvezeték és húgycső szerzett és veleszületett rendellenességeivel fordulhatunk urológus szakorvoshoz. Emellett a férfi nemiszervek, úgy, mint a herék, a prosztata és a hímvessző problémáira is az urológia nyújt orvosi megoldásokat.
Mikor forduljunk urológushoz?
Hölgyeknél gyakori ok urológus felkeresésére a vizelettartási gondok, másnéven inkontinencia. A menopauza után minden negyedik nőnél jelentkezik az ún. stresszinkontinencia, vagyis hirtelen mozdulat, tüsszentés, nevetés hatására bekövetkező vizelet csepegés. Vizelési panaszok férfiaknál is előfordulnak. Ők a legnagyobb számban prosztata problémáik miatt jelennek meg az urológiai szakrendeléseken. A prosztata jó és rosszindulatú daganatos betegségei és gyulladásai okozhatnak nehéz vizelést vagy gyakori éjszakai vizelést. A véres vizelet árulkodhat húgyutak vagy az ivarszervek fertőzéséről, gyulladásáról vagy sérüléséről férfiaknál és nőknél is. Véres vizeletet válthat ki a vesekövesség, és idősebb férfiaknál gondolni kell a prosztata daganat lehetőségére is.
Férfiaknál az alábbi kórképekkel foglalkozik az urológia:
Daganatos elváltozások a húgyhólyag, vesék, pénisz, herék és prosztata és mellékvesék esetében
Prosztata megnagyobbodás vagy gyulladás
Merevedési zavarok
Terméketlenség
Hólyagfájdalom-szindróma
Vesebetegségek, vesekő
Húgyúti fertőzések
Here visszértágulat (variocele)
Nők esetében a következő betegségek kezelésében segít az urológia:
Hólyagsérv
Daganatos elváltozások a húgyhólyag, vesék és mellékvesék esetében
Hólyagfájdalom-szindróma
Hiperaktív hólyag szindróma
Húgyúti fertőzések
Vizelettartási gondok (inkontinencia)
Hogyan kell készülni az urológiai kivizsgálásra?
Segíthetjük az urológus munkáját, ha vizsgálatot megelőzően a megfelelő előkészületeket megtesszük. Tájékozódjon szolgáltatójától, hogy az Ön esetében milyen előkészületek szükségesek. Az alábbiakban néhány gyakori tanácsot gyűjtöttünk össze:
A páciensnek ajánlott urológia panaszai kezelésével kapcsolatos korábbi leleteit, a szedett gyógyszerei listáját magával vinnie a rendelésre. A kórtörténet felállításához számítani kell a korábbi műtétekre és a családban előforduló urológia betegségekkel kapcsolatos kérdésekre.
Amennyiben meddőségi vizsgálatra érkezik a páciens, szexuális élettől való tartózkodást szoktak kérni a megelőző 3-5 napban.
Esetenként (pl. egyes laborvizsgálatok) szükség lehet rá, hogy éhgyomorral érkezzen.
A vizsgálatot közvetlenül megelőző időszakban kérni szokták, hogy a betegek ne vizeljenek, hogy a vizsgálatok elvégzéséhez elegendő vizelet legyen a hólyagban. Nem árt, ha egy-két pohár vizet is elfogyasztunk a vizsgálat előtt, ennek elősegítése érdekében.
Hogyan történik az urológiai kivizsgálás?
Az urológiai rendelésen vizelettartási problémák esetén vizelési szokásokkal kapcsolatos kérdőívek kitöltése segíthet kijelölni a megfelelő utat a páciens kezeléséhez vagy nyomonkövetni az alkalmazott terápia hatékonyságát. A vizsgálatok jórészt fájdalommentesek. Az általános fizikai vizsgálat része a prosztata végbélen keresztül történő tapintásos vizsgálata. Emellett az urológus kérhet laboratóriumi vér- és vizeletvizsgálatot, férfiaknál ondóvizsgálatot. Szükség esetén az urológus elrendelhet műszeres vizsgálatokat is. Ilyen az ultrahangvizsgálat, az urodinámia és a vizeletáramlás vizsgálat, másnéven uroflow. Utóbbi műszerek használatához a páciensnek helyben kell vizeletet ürítenie. Prosztatarák gyanúja esetén a diagnózis felállításához sor kerülhet végbélen keresztül történő ultrahang vizsgálatra, prosztata specifikus ellenanyag (PSA) szintjének kimutatására vérből, illetve CT vizsgálatra.
Az urológia eszköztára
Az urológiai betegségeknél sok esetben életmódváltással is lehet javulást elérni, ezért az urológus szolgálhat életvezetési és táplálkozási, folyadékfogyasztási tanácsokkal, javasolhat testgyakorlatokat. Az urológus természetesen gyógyszeres kezelést is előírhat. Ha a konzervatív terápiák nem hoznak kellő eredményt az orvos műtéti megoldást javasolhat.